Dorpsraadnieuws van 5 december 2025

Dorpsraad
10 december 2025
Deze week wederom over de verkeerssituatie in Lonneker en over een gesprek dat daarover heeft plaatsgevonden.

Sint is weer naar Spanje en het kerstseizoen is losgebarsten. Het wordt nog steeds elke dag iets vroeger donker en iets later licht. Ik vind het zelf wel iets hebben, die grijzigheid en korte dagen. Het is ook een goede reden om binnenshuis de boel gezellig te maken met lichtjes en kerstboom en glimmertjes. Dus daar gaan we dan maar mee bezig.

Verkeersituatie in de Dorpsstraat

Bewoners in de Dorpsstraat hebben bij de gemeente aangegeven overlast te ondervinden van de nieuwe verkeersdrempels in de Dorpsstraat. Die drempels zijn aangelegd tijdens de uitvoering van het Dorpsverkeersplan, met de bedoeling de snelheid van het verkeer terug te brengen. Er rijdt veel verkeer: personenauto’s, al dan niet met aanhangers, maar ook bestelbusjes, vrachtwagens en dergelijke. Sinds de drempels zijn aangelegd veroorzaken zware voertuigen harde, dreunende klappen als ze zo’n drempel passeren. En dat gebeurt overdag maar ook in de avond en nacht.

Onlangs is er een gesprek geweest om hierover te praten. Bij dit gesprek waren namens de gemeente Enschede een verkeerskundige en een deskundige over geluid en geluidshinder aanwezig, plus de wijkregisseur. Er waren zeven bewoners uit de Dorpsstraat en twee vertegenwoordigers vanuit de Dorpsraad. Het was een pittig gesprek, waarbij emoties soms opliepen. De bewoners uit de Dorpsstraat beschreven wat zij dag in dag uit ervaren en welke impact het op hen heeft. Ze beseffen best dat er in Lonneker, en ook in hun deel van de Dorpsstraat, iets moest gebeuren om de snelheid uit het verkeer te halen. Maar de getroffen maatregelen pakken wel heel negatief uit. De bewoners brachten meerdere ideeën in om aanpassingen te verrichten. Tot hun teleurstelling werden alle voorstellen door de verkeerskundige ‘afgeschoten’. Volgens hem zijn de maatregelen correct uitgevoerd en hoeft er dus niets aan te veranderen.

Dat de maatregelen correct en volgens plan en regelgeving zijn uitgevoerd wil nog niet zeggen dat ze passend zijn. Ook in uitvoering van de maatregelen zit wat rek, de regels zijn enigszins flexibel, maar ze zijn nu in de zwaarste uitvoering toegepast. Een voorbeeld: de drempels hadden volgens die regels ook wel iets lager gemogen, ze zijn nu precies zo hoog als de voorschriften maximaal toestaan.

Een tweede aspect is dat het éénrichtingverkeer in dit deel van de Dorpsstraat nog niet is ingegaan. Afgesproken was om alle éénrichtingverkeer in één keer in te voeren. Al eerder is in het andere deel van de Dorpsstraat (voor de Lonnekerschool) het eenrichtingverkeer ingevoerd. We weten allemaal waarom het eenrichtingverkeer nog niet in de andere delen is ingevoerd: het wachten is op de uitvoering van de kruising van de Scholten Reimerstraat met de Oldenzaalsestraat, en daar gaat de provincie over. Overleggen, overwegen, wachten, opnieuw bekijken, nog meer wachten. En al die tijd is de situatie in (vooral) de Dorpsstraat verre van ideaal.

We leven in een prachtig land, veel is prima voor elkaar, maar je zou wel willen dat ‘de dingen’ wat vlotter gaan. En dat het minder gaat om regels, uitvoering, plannen en afspraken. Maar om mensen.

Te doen in het dorp

In de buurt, op Hof Espelo, zijn tijdens de advent (tot 6 januari) elke zondagmiddag tussen 13.00-14.00 uur midwinterhoornblazers te zien en te beluisteren. Een kopje koffie in het Koetshuis maakt het compleet. En op vrijdag 12 december opent het vernieuwde wijkcentrum Het Kompas, aan de Lijsterstraat 11 in Enschede. Het Kompas is ook voor inwoners van Lonneker dichtbij en u vindt er onder andere de Wijkwijzer, Alifa, mensen van het wijkteam, de politie en er zijn ruimtes voor ontmoeten en vergaderen.

Tot volgende week,

Namens de Dorpsraad

Gerrie Broeders

Waar

Dorpsstraat 98
Enschede

Contact

Heb je een vraag?
Stuur een bericht via het onderstaande contactformulier:

Dorpsraad Lonneker

-12